Co odróżnia farby kredowe od innych farb?

Aktualnie w sklepach można znaleźć wiele rodzajów farb kredowych, jednak efekt widoczny po ich zastosowaniu pozostaje taki sam – matowe wykończenie pomalowanej powierzchni. Sposób w jaki można nadać stylu vintage odmalowanym meblom bez posiadania umiejętności artystycznych czy wyłożenia dużych pieniędzy sprawił, że ten rodzaj farb stał się wyjątkowo popularny.

Czym charakteryzuje się farba kredowa?

farby kredowePod nazwą “farby kredowe” kryje się wiele rodzajów emalii, których skład to głównie woda i kreda. Jednak zróżnicowane proporcje i dodatki sprawiają, że na rynku występuje kilka rodzajów, które mogą zainteresować potencjalnego kupującego. Farba kredowa kazeinowa zawiera białko występujące w mleku, co tworzy na pomalowanej powierzchni zacieki, które mają nadać meblom starodawny wygląd. Natomiast farba kredowa magnetyczna ma w składzie żelazo, co pozwala na przyczepianie metalowych elementów na pokryty nią mebel. Dodatki takie jak żywica czy emulsja olejowa, chronią powierzchnię przed zabrudzeniami oraz mogą być używane na zewnątrz. Poza tym stosowane są też składniki z innych minerałów a także kleju. Każdy dodatek sprawia, że farba zyskuje nowe cechy, jak na przykład przepuszczalność. Jednak największym atutem pozostaje mocne krycie. Dzięki temu nie trzeba zrywać poprzednich warstw farby a renowacja mebli stała się posta jak nigdy dotąd. Emulsja doskonale przywiera do powierzchni w odróżnieniu do innych farb malarskich. Niektóre rodzaje można stosować nie tylko na drewnie, ale również metalu, tkaninach czy na glinie. Farby te szybko schną i są odporne na wilgoć. Szeroka gama matowych i pastelowych kolorów sprawia, że stare meble, ramki czy boazeria nabiorą charakteru, stając się elementami nowego wystroju wnętrza. Osoby, które chcą nadać swoim meblom stylu rustykalnego, vintage, prowansalskiego czy shabby chic, z chęcią sięgają po farbę kredową, dzięki której mogą dokonać prostych renowacji.

Duże zainteresowanie odnawianiem mebli i metodami DIY sprawia, że obecność na rynku farb kredowych to strzał w dziesiątkę. Piękne, matowe wykończenia i kolory przynoszące na myśl wnętrza domów znane z klimatycznych filmów sprawiają, że coraz więcej osób ma ochotę spróbować swoich sił w byciu dekoratorem i dać swoim meblom drugie życie.