Duże biura rachunkowe

Niewielu przedsiębiorców zna się na tyle dobrze w zakresie rachunkowości, aby samodzielnie ją sobie prowadzić. To dość trudne zadanie, zwłaszcza dla przedsiębiorcy, który na co dzień zajmuje się prowadzeniem firmy i ma raczej niewiele wolnego czasu. Zawsze najlepiej zlecić księgowość komuś doświadczonemu, kto profesjonalnie podejdzie do tematu.

Czy biura rachunkowe są opłacalne dla klientów?

biuro rachunkowe z UrsynowaNa rynku działa około kilkuset tysięcy biur rachunkowych zlokalizowanych w całej Polsce. Różnią się wieloma cechami, ale cel mają jeden – rozliczać jak największą ilość firm. Przeważnie główny księgowy, który jest zatrudniany w biurze rachunkowym, posiada wykształcenie kierunkowe i przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku, zatem powinien sobie bez problemu poradzić z rozliczaniem działalności gospodarczych i spółek. Niejedno biuro rachunkowe z Ursynowa nie narzeka na brak klientów, gdyż zwłaszcza w stolicy, wiele firm decyduje się na nawiązanie współpracy z biurem. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem biura jest cena usługi, gdyż przeważnie jest ona niższa nawet o ponad pięćdziesiąt procent od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenie samodzielnego księgowego. Ponadto dla klientów liczy się kompleksowy charakter usług świadczonych przez biura rachunkowe, ponieważ w cenie abonamentu mają zapewnioną profesjonalną obsługę księgową, kadrową płacową, a także mogą liczyć na doradztwo z zakresu optymalizacji podatków w firmie. Główni księgowi, którzy pracują w biurach, przeważnie odpowiadają za prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów oraz ryczałtu dla jednoosobowych działalności gospodarczych i pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek partnerskich, komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością. Dodatkowo ewidencjonują koszty i wykonują sprawozdania finansowe.

Jak widać obowiązki księgowych są bardzo szerokie, a do tego mogą jeszcze dochodzić kadry i płace, jeżeli w biurze nie ma zatrudnionego kadrowego. Za wszystkie usługi wchodzące w skład rachunkowości, przedsiębiorcy opłacają stały, miesięczny abonament, którego wysokość jest indywidualnie ustalana z każdym klientem. Przeważnie zależy on rodzaju i wielkości działalności oraz ilości generowanych w ciągu miesiąca dokumentów księgowych.