Jak dopasować gitarę dla dziecka?

Gitara to instrument, który wysoką popularnością cieszył się już w starożytności. Wiele różnych brzmień potrafi zbudować nastrój, atmosferę i wywołać niemalże każde emocje. To czyni gitarę na tyle piękną, że często sięgają po nią znani muzycy na całym świecie. W dzieciństwie sporo osób marzyło i wciąż marzy, by nauczyć się grać na gitarze, a później stać się znanym muzykiem bądź kompozytorem. Jednak czy nauczenie dziecka gry na takim instrumencie jest możliwe?

Kiedy zacząć uczyć się grać na gitarze?

jaka gitara dla dzieckaWielu najmłodszych ma wrodzony talent do instrumentów, dlatego nie warto rezygnować z ich potencjału i czym prędzej zakupić gitarę, na której dziecko będzie mogło ćwiczyć i się rozwijać, tym bardziej, jeżeli jest to połączone z jego pasją. Obecnie na całym świecie dostępnych jest kilka popularnych rozmiarów gitar przystosowanych dla dzieci już od najmłodszych lat oraz dla młodzieży. Wyróżnić można gitary 1/4, 1/2, 3/4, 7/8 oraz 4/4. Pierwsze z nich są najmniejsze i warto podarować je dzieciom, między 4 a 6 rokiem życia. Malec będzie w stanie swobodnie objąć gitarę i dociskać wszystkie struny. Jeżeli nieco podrośnie i jego dłonie nie będą już się mieściły na małej gitarze, wówczas warto zakupić większą – gitarę 1/2. Ta w wielu przypadkach użytkowana jest między 6 a 9 rokiem życia. Z czasem można inwestować w coraz większe gitary, w tym 3/4 (dla dzieci 9-12 lat) lub 4/4 (powyżej 12 lat). Z nieco mniejszych gitar niż ta pełnowymiarowa korzystają również dorośli. Zastanawiając się, jaka gitara dla dziecka będzie najodpowiedniejsza, nie warto sugerować się wyłącznie wiekiem. Jeżeli jest taka możliwość, zaleca się pójście do sklepu muzycznego lub zamówienie gitary przez internet i przymierzenie instrumentu. Siedząc i trzymając gitarę, dziecko powinno swobodnie objąć całe pudło rezonansowe oraz wszystkie struny. Jeżeli odczuwany jest jakikolwiek dyskomfort, oznacza to, że gitara nie będzie odpowiednia.

Naukę gry na gitarze powinno zacząć się już od wczesnych lat dzieciństwa. Najmłodsi bardzo szybko się uczą, przyswajają wiedzę i przede wszystkim mają bardzo dużo czasu, aby trenować swoje zdolności. Nauczenie się nawet podstaw gry, pozwoli dziecku w późniejszym czasie rozszerzać swoje umiejętności i spełniać swoje marzenia związane z grą na tym instrumencie.