Kraking, czyli metoda wyburzeniowa

Obecnie coraz więcej usług budowlanych i renowacyjnych wykonywanych jest, w miarę możliwości, drogą bezinwazyjną lub z jak najmniejszym stopniem inwazyjności. Przykładem takiej praktyki jest kraking.

Zamiast wykopywania – krakowanie

kraking statycznyKraking, czyli metoda wyburzania elementów znajdujących się pod ziemią bez dokonywania wykopów. Sposób ten wykorzystywany jest do wymiany biegnących pod ziemią rur. Specjalna głowica wysyłana w głąb ziemi kruszy starą rurę i poszerza przestrzeń dla mającej powstać nowej konstrukcji rurociągowej. Kawałki starej rury są wciskane w ziemię, zaś nowy przedostaje się w miejsce poprzedniego wraz z głowicą. Kraking statyczny (bo tak brzmi pełna nazwa tej metody) jest o tyle innowacyjnym rozwiązaniem, że pozwala na wymianę starego rurociągu na nowy z zachowaniem tej samej lub większej przestrzeni. Oznacza to, że nowy kanał może mieć taką samą długość, co poprzedni lub zostać wydłużony. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest pozytywna ingerencja głowicy w przestrzeń, w której znajduje się kanał, bowiem po wyburzeniu, owa przestrzeń jest wyrównywana. Z racji, że stary kanał jest „podmieniany” na nowy, dalej spełnia wszelkie te same obowiązki. Metoda wydaje się prosta i jasna, jednak należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu do wymiany rurociągu. Przede wszystkim należy ocenić stan techniczny konstrukcji. Rurociąg jest czyszczony, a jego stan analizowany za pomocą wprowadzanej do środka kamery. W zależności od stopnia uszkodzenia rury, należy dobrać odpowiednią metodę wymiany bezwykopowej.

Kraking to proces, który wiele ułatwia oraz oszczędza czas i środki. Wymaga jednak analizy wymienianego materiału, odnotowania konkretnych uszkodzeń i diagnozy co do dokładnego sposobu wymiany. Wówczas można dokonać sprawnej i stosunkowo szybkiej wymiany elementów podziemnych.