Metody podcinania lawendy

Decydując się na lawendę musimy wiedzieć, że wymaga ona szczególnie uważnej pielęgnacji. Dotyczy to najbardziej przycinania, ponieważ bez tego z czasem nasza lawenda zacznie marnieć. Regularne podcinanie sprawi, że roślina ta będzie zachwycać nas swoją gęstością, ładnymi kwiatostanami oraz ogólną kompozycją. Nie zapominajmy jednak, iż poza podcinaniem równie istotne są nawadnianie oraz nawożenie, dzięki którym roślina pobiera składniki odżywcze.

Niezbędne podcinanie pędów lawendy

najskuteczniejsze cięcie lawendyJedną z częściej wybieranych roślin do ogrodu jest lawenda z uwagi na intensywny kolor oraz ciekawy wygląd. Mimo to, aby rosła ona obficie oraz zdrowo należy dbać o pielęgnowanie niektórych aspektów. Przede wszystkim warto odpowiednio nawozić kwiaty, jak również nie zapominać o podlewaniu. Przy tym ważne jest cięcie lawendy. Okazuje się, iż najskuteczniejsze cięcie lawendy powinno odbywać się dwa razy do roku, aczkolwiek mamy trzy możliwe terminy dogodnego podcinania. Najważniejsze cięcie odbywa się wczesną wiosną, czyli na przełomie marca z kwietniem. Wtedy pozbywamy się pozimowych strat. Drugim terminem jest środek lata, lipiec. Wtedy warto usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż dzięki temu pobudzimy nowe kwiaty do wzrostu. Ostatnie cięcie to cięcie jesienne, które możemy wykonywać zamiennie z wiosennym. Ten typ ciecia hartuje ją, przez co ma lepszą odporność na przymrozki. Ważne jest też nie opóźnianie tego przycinania, ponieważ młode pędy, które niedawno zostały podcięte mogą nie wytrzymać zimna. Dzięki regularnemu podcinaniu unikniemy łysego gniazda w środku, jak również płożenia po ziemi. W przypadku cięcia przejściowego tniemy młode pędy do połowy, najlepiej w kulisty kształt, który sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza. Tak podcięta roślina będzie obfitować w piękne kwiatostany przyciągające wzrok.

Jeżeli planujemy sadzić lawendę musimy być gotowi na regularne jej przycinanie, bez którego lawenda szybko będzie wyglądać marnie i pokazywać puste przestrzenie. Odpowiednie strzyżenie młodych pędów wiosną bądź jesienią, a także pozbywanie się przekwitłych kwiatostanów w środku kwitnienia będzie sprawiało, że nasza roślina zaskoczy nas gęstym kwieciem. Warto zapoznać się z tym wątkiem, ponieważ jest istotny w przypadku tej rośliny kwietnej.