Proste medale z drewna

W naszej miejscowości oraz całej okolicy od wielu lat przez całe wakacje organizowanych jest mnóstwo różnego rodzaju konkurencji sportowych dla dzieci i młodzieży. W żartach mówimy nawet, że to taka nasza mała olimpiada, chociaż głównym jej celem jest aktywizacja mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych. Zawody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a wśród dyscyplin znajdują się zarówno tradycyjne, jak i mniej popularne.

Ekologiczne medale drewniane

minimalistyczne medale drewnianeChociaż oczywiście najpopularniejsze są rozgrywki w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę, to wiele osób z niecierpliwością wyczekuje też zupełnie innych zmagań, jak biegi w workach, czy rzuty kapeluszem. Zainteresowanie jest tak duże, ponieważ lokalne nadleśnictwo zagwarantowało minimalistyczne medale drewniane dla 5 najlepszych zawodników w każdej konkurencji. Na szczęście jest ich tak dużo, że przez całe wakacje w zasadzie każdy niemal na pewno zdobędzie jakiś medal zwłaszcza, że na koniec są też medale za sam udział w naszych lokalnych igrzyskach. Chociaż medale nie są może najbardziej efektowne, są bardzo cenione przez dzieci, młodzież i dorosłych z uwagi na swoją funkcję edukacyjną. W praktyce zajęte miejsce jest sprawą drugorzędną, ponieważ wszystkie medal i tak są z drewna, jednak na każdym z nich jest napis przekazujący jakąś treść ekologiczną. Medale wykonywane są przez nadleśnictwo we współpracy z lokalnym zastępem harcerskim, co także wpasowuje się w koncepcję aktywizacji młodzieży na czas wakacji. Prawda jest jednak taka, że ta aktywizacja jest bardziej rozciągnięta w czasie, ponieważ pomiędzy wakacjami dla części osób trwają prace związane z planowaniem kolejnej odsłony naszych „igrzysk”, a miesiąc przed ich rozpoczęciem rozpoczyna się produkcja medali, których koniec końców trzeba przygotować całkiem sporo nawet, kiedy nie każdy uczestnik go otrzymuje.

Dzięki naszej unikatowej w skali kraju inicjatywie w naszej miejscowości mamy wyjątkową sytuację, w której młodzież często woli zostać w domu, niż jechać na wakacje z rodzicami, albo kolonie. Z tego co wiem, podobne zmagania chcą zorganizować także inne miejscowości, a już w przyszłym roku nasza impreza zostanie rozszerzona o nowe konkurencje, a w zmaganiach będą mogli wziąć udział mieszkańcy wszystkich miejscowości z naszej gminy.