Rozdzielnia budowlana i jej zabezpieczenia

W obecnych czasach wiele osób się buduje. Właściwie w wielu miejscach naszego kraju możemy zaobserwować, żę powstają nowe osiedla, nowe domy jednorodzinne i wiele innych nieruchomości, które mają służyć człowiekowi. Takie budowanie to zapewnienie również odpowiedniej hydrauliki, ale również właściwego okablowania w zakresie elektryki, którą przecież trzeba podłączyć i odpowiednio zabezpieczyć.

Szafeczka z okablowaniem, czyli rozdzielnia

rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniemSwego czasu dostęp do rozdzielni elektrycznej posiadał tylko elektryk, gdyż grzebanie tam osobom postronnym, mogło grozić porażenie prądem. Po dzień dzisiejszy sytuacja wygląda podobnie, jednak mamy już inne zabezpieczenia przed elektrycznością, przede wszystkim w postaci innowacyjnych wyłączników nadprądowych. Zanim jednak okablowanie trafi do takiego wyłącznika, musi mieć również swoje centrum, w postaci rozdzielnicy. Dziś, do każdego rodzaju nieruchomości, dostępna jest rozdzielnica budowlana z zabezpieczeniem. Jej zadaniem jest przede wszystkim chronić przed porażeniem, ale jest ona również głównym miejscem, które w kolejności zostanie odcięte od dostawy prądu do danej nieruchomości, gdyby wydarzyło się nieoczekiwane przepięcie. W budynkach mieszkalnych takie rozdzielnie możemy zaobserwować na klatkach schodowych, lub też są podłączane w poziomach piwnicznych. Rodzajów takich rozdzielni jest dziś bardzo dużo i często mają one swoja określoną specyfikę. Podstawą jednak jest, aby to właśnie elektryk podłączał taką rozdzielnię na różnego rodzaju nieruchomościach, nie powinniśmy nigdy robić tego bez uprawnień. Rozdzielnie mogą być dziś naścienne, co oznacz, że są montowane na ścianach budynków, jak również naziemne, które zazwyczaj stoją obok budynków, wkopane gdzieś niedaleko w miejsce na ziemi. Na osiedlach często będą pojawiały się blisko ścian budynków, nie na samych elewacjach, Wybór jednak zależy od nas, zatem warto wcześniej temat przemyśleć, jeśli czekamy na elektryka, który ma doprowadzić elektryczność do naszego domu, mieszkania, czy innej nieruchomości.

Elektryczność jest dziś standardem i tak naprawdę jej brak, sprawiłaby nie lada zamieszanie. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo przy dostarczaniu elektryczności do nieruchomości, warto skonsultować się z fachowcem w tym zakresie, również w zakresie doboru rozdzielni.