Skuteczna księgowość w firmie

Nie każdy nadaje się do pracy w rachunkowości, gdyż jest to branża wymagająca dużego poświęcenia i zaangażowania. Czasem bywa, że jest tak dużo pracy, że nie wystarczają osiem godzin dziennie, a przecież obowiązki muszą być wypełnione na czas. Ponadto pracownicy działu księgowego często są wysyłani na szkolenia lub samodzielnie muszą się doszkalać.

Jak wygląda praca w księgowości?

księgowośćPrzede wszystkim, żeby móc się ubiegać o pracę w tym dziale, trzeba mieć podstawy, czyli wykształcenie. Księgowi i ich zastępcy oraz pomocnicy, przeważnie posiadają wyższe wykształcenie kierunkowe, które daje im niezbędną wiedzę potrzebną w pracy. Oczywiście sama teoria nie wystarczy, bo konieczne jest jeszcze doświadczenie i nie chodzi tu o krótkie praktyki w trakcie studiów, ale pracę na przykład w biurze rachunkowym. Na początku można liczyć jedynie na pomocnicze stanowiska, ale z czasem można awansować na zastępce głównego księgowego, by w końcu nim się stać. Księgowość pod względem obowiązków, wygląda tak samo w firmie czy w biurze rachunkowym, ponieważ każdego miesiąca należy wykonać taką samą pracę, czyli rozliczyć dokumenty księgowe, naliczyć podatki i listy płac. Księgowi do dyspozycji mają specjalne programy księgowe, w których dokonuje się rachowania dokumentów na odpowiednich kontach analitycznych i syntetycznych. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa, prowadzona jest podatkowa książka przychodów i rozchodów, ryczałt, karta podatkowa lub pełne księgi rachunkowe. Wszystko zawsze w księgowości musi się odbywać zgodnie z ustawą o rachunkowości, która jasno określa obowiązki i sposób ich wypełniania. W razie niejasności, można się spodziewać kontroli urzędnika skarbowego, ponieważ wszystkie rozliczenia prowadzi się z Urzędem Skarbowym. Większość pracy w rachunkowości, odbywa się elektronicznie.

Kiedyś nie było takich nowoczesnych rozwiązań informatycznych jak teraz i księgowi musieli ręcznie prowadzić wszystkie księgi i dokumenty, co zajmowało znacznie więcej czasu. Teraz sporo pracy za księgowego wykonuje program komputerowy, do którego wystarczy właściwie wprowadzić dokumenty księgowe przedsiębiorcy. Jednak żeby to odpowiednio zrobić, potrzebna jest wiedza i pewne doświadczenie, dlatego też w księgowości nie może każdy pracować.