Wyjątkowe nagłośnienie z basem

Na etapie planowania nagłośnienia radiowęzłowego danego obiektu konieczne jest odjęcie szeregu decyzji, aby instalacja spełniała założenia, była trwałym oraz bezpiecznym rozwiązaniem przez wiele lat stosowania. Pierwszą ważną kwestią jest dobór odpowiednich przewodów do systemu nagłośnienia radiowęzłowego z zastosowaniem techniki 100V. Warto zadbać o to już na etapie oraz konfiguracji takiego systemu.

Dobieramy nagłośnienie 100V

nagłośnienie 100v z basemNajwiększym problemem w przypadku systemów nagłaśniania jest przesyłanie sygnałów do wielu odbiorników na duże odległości. Z tego powodu przewody powinny mieć odpowiedni poziom grubości. Zaleca się pojedynczy przekrój żyły nie mniejszy niż 1mm kwadratowy, a im większy będzie przekrój, tym lepiej. Powoduje on bowiem zmniejszenie oporu elektrycznego oraz indukcyjności. Warto wybrać wysokojakościowe nagłośnienie 100v z basem. Najważniejszymi przewodami do systemów nagłaśniania są kable dwużyłowe. Wyróżnia się odmienne modele przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, jak i zalecane do instalacji zewnętrznej, które będą odporne na działanie warunków atmosferycznych, na szeroki zakres temperatur oraz na uszkodzenia mechaniczne. Podczas dokonywania obliczeń związanych z działaniem systemu radiowęzłowego należy wziąć pod uwagę parametry, które będą gwarantowały zarówno bezpieczeństwo, jak i wysoką jakość dźwięków. Istotne jest, aby straty spowodowane zjawiskiem oporu elektrycznego nie przekroczyły w przewodach dziesięciu procent. Powszechnym mitem jest fakt, iż zastosowaniem przewodów o większym przekroju bezpośrednio będzie się przekładało na jakość dźwięków. Nie jest to w pełni prawdą, ponieważ za jakość dźwięków odpowiada sygnał generowany przez wzmacniacz, a także od właściwości akustycznych przestrzeni. Przy zastosowaniu grubszych przewodów można uzyskać na stracie energii z powodu oporu elektrycznego.

Budowa nagłośnienia 100V wraz z basem nie jest prostym zadaniem i przydatna w tym wypadku jest specjalistyczna wiedza z zakresu doboru parametrów instalacji. Znaczenie ma zarówno jakość systemu nagłośnienia, jak i dobór optymalnego rodzaju okablowania, a także umiejscowienia systemu nagłaśniania. Wpływ na jakość dźwięku mają także efekty akustyczne danego typu pomieszczenia, jak i sam sposób rozchodzenia się fali akustycznej we wnętrzu.