Z jakiego drewna deska do malowania ikon?

Malarstwo ikonograficzne było bardzo rozpowszechnione w okresie średniowiecza, także w późniejszych stuleciach. Efektem tego jest wiele zbiorów prezentowanych w muzeach. Chociaż jest to tradycyjna i uproszczona w przedstawieniu postaci forma sztuki, w dalszym ciągu ma swoich miłośników, a także znaleźć można artystów, którzy podejmują się wykonania współczesnych ikon.

Najlepsze drewno do ikon

deska do malowania ikonTradycyjne malarstwo ikonograficzne wykonywane było przede wszystkim na desce. Najlepiej do tego celu nadaje się drewno lipowe. Jest ono bardzo lekkie, plastyczne, a przez to łatwe w obróbce. Proces przygotowania podobrazia dla ikony jest bardzo ważny. Jak wiadomo drewno może się wyginać, dlatego wszystkie elementy muszą być dobrze wysuszone. Ważny jest także sam sposób łączenia. Pozwala na uniknięcie sytuacji, w której wraz z biegiem lat, łączenie pomiędzy poszczególnymi deskami staje się widoczne, co przekłada się na uszkodzenie obrazu. Ikony są w dalszym ciągu popularne i blisko związane z tematyką sakralną, jak miało to miejsce chociażby w średniowieczu, czy renesansie. Artyści kultywują dobrze znane motywy, jak Rodzina Święta, Ukrzyżowanie, Matka Boska wraz z Dzieciątkiem. Na uwagę zasługują wszelkiego rodzaju zdobienia, w szczególności, jeśli chodzi o tło oraz aureole, ponieważ najczęściej są to złocenia, które doskonale uzupełniają formę malarską. Deski do ikon można przygotować samodzielnie. Istnieje także możliwość ich zakupu w sklepach z artykułami dla plastyków. W przypadku, jeśli deska do malowania ikon nie jest zrobiona z lipy, można wykorzystać deski sosnowe do stworzenia podobrazia dla ikony. Jednak alternatywa ta jest nieco nieprofesjonalna, ponieważ pierwotnie ikony powstały wyłącznie na deskach lipowych.

Ikony cieszą się uznaniem zarówno przez malarzy, jak też miłośników sztuki. Również wszelkiego rodzaju przedstawienia sakralne są w dalszym ciągu bardzo powszechne. To z kolei przekłada się na zainteresowanie tego typu przedstawienia przez osoby, które kolekcjonują sztukę. W dużej mierze pozwala to rozwijać się malarstwu ikonograficznemu, które praktykowane jest przez poszczególnych malarzy współczesnych, wyspecjalizowanych w tej technice. Przestrzegają klasycznych sposób tworzenia ikon, w tym tradycyjnych materiałów, jakimi są tempery jajeczne oraz deski lipowe, stosowane jako podobrazie.