Czym kierować się przy wyborze siodła?

Każda osoba, która planujemy rozpocząć swoją przygodę z konną jazdą, powinna się zaopatrzyć wcześniej w odpowiedni sprzęt i akcesoria, pasujący zarówno do budowy konia jak i jego temperamentu. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla komfortu jazdy  ale i jej bezpieczeństwa. Z tego względu najczęściej wybiera się osprzęt, który został wykonany z naturalnej skóry.

Jakie siodła do jazdy na koniu wybrać?

siodło do jazdy konnejWiele osób zastanawia się, jak odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia przygody z jazdą konną. Okazuje się, że niezmiernie ważne jest przede wszystkim wybranie odpowiedniego osprzętu, takiego jak siodło do jazdy konnej. To właśnie ono ma bowiem największy wpływ na to, w jaki sposób będzie przebiegała sama jazda i czy koń w jej trakcie będzie posłuszny. Dobrze wybrane siodło nie powinno obcierać skóry na grzebiecie siodła, a jednocześnie powinno mieć właściwości antypoślizgowe, dla wygody jeźdźca w trakcie jazdy. Specjaliści zdecydowanie rekomendują używanie jedynie tych siodeł, które zostały wykonane z naturalnej skóry. Dlaczego? Po pierwsze ze względu na fakt, że takie siodło najlepiej przylega do kształtu grzbietu konia nie poruszając się  na nim w czasie jazdy, co ogranicza ryzyko powstawania otarć skóry zwierzęcia. Siodło powinno być także w odpowiedni sposób wyprofilowane, zarówno do kształtu grzbietu naszego konia jak i samego jeźdźca. Dzięki temu, nawet kilkugodzinna jazda konna będzie wyjątkowo komfortowa. Siodło z naturalnej skóry jest także zazwyczaj znacznie lżejsze od tego wykonanego z syntetyków, a przede wszystkim znacznie bardziej wytrzymałe. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o siodło istnieje szansa, że będzie się ono nadawało do jazdy przez długie lata, czego nie można powiedzieć o siodłach do jazdy konnej wykonanych z materiałów syntetycznych. Oczywiście kupując siodło powinniśmy sprawdzić, czy dobrze przylega ono do grzbietu naszego konia, czy nie jest zbyt ciasne i czy nie powoduje otarć. Tylko wtedy unikniemy sytuacji, gdy podenerwowany koń przestanie się nas słuchać w trakcie jazdy.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie konia do jazdy. Jest to ważne zarówno dla osób początkujących, jak i tych zaawansowanych. Dobierając wysokiej jakości osprzęt unikniemy ryzyka, że podenerwowane zwierzę przestanie reagować na polecenia w czasie jazdy.